Huolto:
Tietokone tarkistetaan ja päivitetään kaikilta osa-alueilta, kuten asennetut ohjelmat, käyttöjärjestelmä, BIOS jne. Kone tarkistetaan myös haittaohjelmien ja ei -toivottujen ohjelmien varalta. Tehdään myös pölynpoisto.
Huollon yhteydessä yleensä myös keskustellaan minkälainen elinkaariodotus asiakkaan laitteella on.
Työn kesto yleensä 1h
Voidaan tehdä myös kotikäynnillä
Korjaus:
Näinä vuosina kun olen koneita korjaillut, vikoja ja ongelmia on ollut vähintäänkin kymmeniä erilaisia. Niistä kuitenkin on selvitty ja saatu pääsääntöisesti "kiukuttelevat koneet" ojennukseen.
Korjaamme päivitysten, ohjelmien ja inhimillisten erehdysten aiheuttamat murheet sekä vaihdamme rikkoutuneet osat ehjiin. Emme kuitenkaan korjaa rikkoutuneita komponentteja, joten jos esimerkiksi emolevy, kiintolevy tai muisti on rikki, se korvataan uudella tuotteella. Koska on lähes mahdotonta lähteä erittelemään näitä ongelmia - ota rohkeasti yhteyttä kun tarvitset apua!
Työn kesto 1 - 3 h + mahdolliset osat